20

Tuesday, August

Madox Zgierz Musierowicza - protetyka i stomatolog

stomatolog zgierz nfz
 /  / stomatolog zgierz nfz
stomatolog zgierz nfz

stomatolog zgierz nfz

stomatolog zgierz nfz
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

zdrowie (9)Każdego roku około 160 tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka. W ogromnej większości ta choroba nie jest dziedziczna, jednak w ostatnich czasach zapanowała moda na badania genetyczne właśnie pod tym kierunkiem.

Właściwie wszystkie nowotwory mają podłoże genowe, (co nie znaczy genetyczne, czyli dziedziczne), gdyż żeby komórka przekształciła się w nowotworową musi zostać uszkodzony gen, który odpowiada za podział i rozwój komórki? takie uszkodzone komórki albo dzielą się nieprawidłowo, albo rosną nieprawidłowo albo umierają nieprawidłowo. Właśnie z tych nieprawidłowych komórek powstają nowe też nieprawidłowe o podobnych właściwościach i jeśli jest ich odpowiednia ilość w jakimś miejscu organizmu zaczyna rozwijać się rak. Geny nieczęsto muszą być uszkodzone dziedzicznie; do uszkodzenia może dojść np. z powodu palenia papierosów, zbytniego opalania się, zatrucia środowiska?około 90 % zachorowani na nowotwory nie ma podłoża dziedzicznego.

Do poradni genetycznej powinny natomiast zgłosić się osoby, u których wykryto raka piersi, jajnika, jelita grubego, trzonu macicy, rdzenia tego raka tarczycy, białaczkę, mięsaka czy raka nerki?

Zdrowi krewni na takie badania powinny się zgłosić dopiero, gdy u chorych członków rodziny ustalono mutację markerową?

Pozostałe interesujące artykuły o medycynie:

About the author:

Related posts